Results: 2018/2019

 

 
 
 
 
 
Indoor Honor Roll
 
Outdoor Honor Roll
                 Schedule/Results
                              Click on each meet to see results!
 
 
 
                           2018 - 2019 Indoor Track Schedule 


BOLD - Primary meets

* - Qualifying standards

^ - Alternate meet option


Sat. 12-8 - UW-Milwaukee - Developmental Meet #1 - 9A.M. - Milwaukee, WI

Sat. 1-05 - UW-Milwaukee - Developmental Meet #2 - 9A.M. - Milwaukee, WI
Sat. 1-12 - UW-Whitewater - Karl Schlender Invite - 10A.M. Whitewater, WI
^Sat. 1-12 - UW-Stevens Point Pointer Alumni Meet - 12P.M. Stevens Point, WI
Fri. 1-18 - UW-Parkside - Ranger Relays - 3:00P.M. Kenosha, WI Results
^Fri 1-18 - Ripon College - Red Hawk Opener- Time: TBA Ripon, WI

Fri. 1-25/Sat 1-26 Carthage College - Tadd Metzger Invite - 3:30P.M. Kenosha, WI Results
Sat. 1-26 - UW-Platteville - Pioneer Open - Time: TBA. Platteville, WI

Sat. 2-02 - UW- Parkside - Parkside Classic - 9:30A.M. Kenosha, WI Results
^Sat. 2-02 - Ripon College - Ripon College Invite - Time: TBA Ripon, WI Results

Sat. 2-09 - Ripon College - Ripon College Invite - Time: TBA Ripon, WI Results
^Sat. 2-09 - UW-Platteville - UW-Platteville Invite - Time: TBA. Platteville, WI

Sat. 2-16 - UW-Milwaukee - Panther Tune Up - 10:00A.M. Milwaukee, WI Results
Sat. 2-16 - UW-Stevens Point - Big Dawg Invite - 10:30A.M. - Stevens Point, WI

Sat. 2-23 - Illinois Club Relays - Time: TBA - Champaign, IL Results

Fri. 3-01 - Carthage College - Carthage College Final Qualifier - 3:00P.M. Kenosha, WI   Results
^Fri 3-01 - UW-Platteville - UW-Platteville Final Qualifying Meet - Time: TBA Platteville, WI Results
Sat. 3-02 - UW-Stevens Point - Pointer Final Qualifier - 10:30A.M. - Stevens Point, WI      

2019 Outdoor Track Schedule

Thurs. 3/28 - Carroll University - Carroll Invite - 10:30A.M. - Waukesha, WI Results
^Sat. 3/30 - St. Norbert College - St. Norbert Invitational - 11A.M. - De Pere, WI Results

Fri. 4/5 - Marquette University - Marquette Duals - TBA - Milwaukee, WI Results
^Fri. 4/5 - UW-Whitewater - Rex Foster Twilight - 3:00P.M. - Whitewater, WI Results

Sat. 4/13 - Carroll University - Pioneer Invitational - 10:30A.M. - Waukesha, WI Results

Thurs 4/18 - St. Norbert College - St. Norbert College Twilight - 2:00P.M. - De Pere, WI Results

Sat 4/27 - UW-Whitewater - Drake Alternative - 11:00A.M. - Whitewater, WI Results
^Sat 4/27 - Beloit College - Beloit Relays - 10:00AM - Beloit, WI

Sat 5/4 - Lawrence University - Viking Invitational - 10:00A.M. - Appleton , WI Results

Thurs-Fri 5/9-5/10 - North Central College Dr. Keeler Invitational - 11:00A.M. - Naperville, IL Results
^Fri 5/10 - UW-Lacrosse - Eagle Open - 3:00P.M. - Lacrosse, WI Results

Wed-Thurs 5/15-5/16 - North Central College - Gregory Invitational - 11:00A.M. - Naperville, IL
^Thurs 5/16 - UW-Lacrosse - Final Qualifier - 3:00P.M. - Lacrosse, WI Results


2019 Summer Schedule

Sunday, June 2 -- USATF Illinois Open & Masters Championship Meet @ Lewis U., Romeoville, IL   10 AM  Results

Sunday, June 9 -- USATF Minnesota Open & Masters Championship Meet @ Hamline U., St. Paul, MN   8:30 AM
                               Registration Deadline:  June 8 by 5:00 PM on-line
                               http://www.minnesota.usatf.org/Events/2019-Events/USATF-Minnesota-Association-Open---Masters-Outdoor.aspx

Thursday, June 13 -- WI Track Club Summer Series Meet #1 @ Sun Prairie HS, Sun Prairie, WI   5:30 PM
                                     Registration Deadline:  Day of, 15 minutes prior to event
                                     See attachment for meet details

Saturday, June 15 -- Badger State Games @ DC Everest JHS, Wausau, WI   9:30 AM  
                                    Registration Deadline:  June 12 by 11:59 PM on-line
                                    https://www.visitwausau.com/track-field

Sunday, June 16 -- USATF Wisconsin Open & Masters Championship Meet @ Carroll U., Waukesha, WI   9 AM 
                                 Registration Deadline:  June 10 by 11:59 PM on-line/ Paper entries postmarked June 10
                                 http://www.wisconsin.usatf.org/USATF_ASSOC_20/files/2b/2be8fe2d-8570-47ee-b29d-b49394fdd707.pdf

Thursday, June 20 -- WI Track Club Summer Series Meet #2 @ Sun Prairie HS, Sun Prairie, WI   5:30 PM
                                     Registration Deadline:  Day of, 15 minutes prior to event
                                     See attachment for meet details

Saturday, June 22 -- USATF Indiana Open & Masters Championship Meet @ Ball State U., Muncie, IN   9:00 AM EST
                                    Registration Deadline:  June 17 by 11:59 PM EST on-line 
                                    http://indiana.usatf.org/Events/2019/2019-USATF-Indiana-Masters-TF.aspx                            

Thursday, June 27 -- WI Track Club Summer Series Meet #3 @ Sun Prairie HS, Sun Prairie, WI   5:30 PM
                                     Registration Deadline:  Day of, 15 minutes prior to event
                                     See attachment for meet details

Wednesday, July 10 -- South Milwaukee All Comers Meet @ South Milwaukee HS, South Milwaukee, WI  5:00 PM
                                       Registration Deadline:  Day of, from 4:30-5 PM
                                       Will e-mail flyer once I get it from the meet director
 
Thursday, July 11 -- WI Track Club Summer Series Meet #4 @ Verona HS, Verona, WI   5:30 PM
                                    Registration Deadline:  Day of, 15 minutes prior to event
                                    See attachment for meet details
  
Thursday, July 18 -- WI Track Club Summer Series Meet #5 @ Verona HS, Verona, WI   5:30 PM
                                    Registration Deadline:  Day of, 15 minutes prior to event
                                    See attachment for meet details
     
Comments